FOREDRAG: Se op og elsk verden – om liv, tab og tro

At være menneske er at have en historie om, hvordan vores liv formede sig. Det er også en historie om vore tab, og hvordan vi tacklede dem.
Med humor og alvor fortæller Flemming Kloster Poulsen en række livshistorier, både de gode, de smertefulde og dem, der handler om meningen med det hele.

Historierne er fra kunst og litteratur og hans hverdag som præst, og de kredser om liv, tab og tro og sætter de store eksistentielle spørgsmål ind i konkrete og genkendelige rammer.
At kende sig selv er at kende sine egne historier om liv, tab og tro. Og den røde tråd er at gribe dagen og gå løs på livet – og få en god historie ud af det.

Det hele er på baggrund af bogen SE OP OG ELSK VERDEN – fortællinger om liv, tab og tro, som er udkommet på forlaget Eksistensen.